ZADAR

Keď sa nachádzate tak blízko tohto krásneho mesta, ktoré vám teraz opíšem určite ho nezabudnite navštíviť podobne nezabudnite navštíviť aj morský orgán či večerný pozdrav slnku.. prejdete sa Kalelargom a dychne na vás história..ja som sa do tohto mesta zaľúbila ešte v roku 1986.

Vedeli ste??? 

- .... že Zadar je mesto s najväčším počtom pamiatok v Chorvátsku.
- v centre mesta je veľká stredoveká pevnosť obklopená hradbou, ktorá je dlhšia ako  hradba Dubrovníka,
--.... že , keď padne noc, nanešťastie nie je  dostatočne osvetlené ani jeho európske kultúrne pamiatky, ale čuči v tme.
- Vedeli ste, že všetky ulice v centre Zadaru sa pretínajú v pravom uhle rovnobežnom s dvoma hlavnými promenádami Cardo a Decumanus.
- Vedeli ste, že Zadar je jediné mesto na svete, ktoré ponúka iba pizzu a zmrzlinu v centre. Prečo je to tak.. nikto nemá odpoveď?!
- Vedeli ste, že Zadar spočíva na starodávnych rímskych základoch, ktoré sú všade viditeľné ...
--..... že Zadar je jedným z mála miest na svete, ktoré má zachované Forum Romanum - priesečník svetského života v starom Ríme.
- Vedeli ste, že Forum Romanum je námestím, ale v skutočnosti je to 2 000-ročné dvojpodlažné nákupné centrum postavené z bieleho kameňa, ktoré je zdobené krásnou kolonádou stĺpov a sôch a vedľa nich majestátnymi chrámami a bazilikami.
- Vedeli ste, že zadarskí reštaurátori zničili to isté fórum a zrekonštruovali podlahy starovekých obchodov betónom a lešením, čím zbavili túto pamiatku ochrany UNESCO.
- Vedeli ste, že Zadar je jediný kde je morský orgán na svete, ako aj „pozdrav slnka“ - umelecká inštalácia poháňaná slnečnou energiou a synchronizovaná s vlnami kamenného hudobného nástroja.
- Vedeli ste, že nábrežie v Zadare je najdlhšia
 promenáda lungo mare v Chorvátsku, ktorá nie je pokrytá mnohými reštauráciami.
-... že napriek husto osídlenej oblasti je more pri nábreží v Zadare také jasné, že sa v ňom každý deň kúpajú stovky plavcov ... Takýto pohľad je v Chorvátsku a vo svete zriedka viditeľný.
- Vedeli ste, že Zadar sa môže pochváliť jedným z najkrajších západov slnka na svete, o čom sa presvedčil aj sám Alfred Hitchcock.
- Vedeli ste, že Zadar má aj pyramídu a verte tomu alebo nie aj egyptsku sfingu.
Vedeli ste, že až 2 pápeži navštívili Zadar, prvýkrát pápež Alexander 1177 a pápež Ján Pavol 2, 2003.
Vedeli ste, že prvá elektrická žiarovka v Zadare svietila na Silvester v roku 1894? Hlavné mesto Záhreb v Chorvátsku dostalo elektrinu až v roku 1907.
- Vedeli ste, že samotný Zadar má Moroskok, ktorý, žiaľ, nefunguje.
- Vedeli ste, že Zadar je mesto s najväčším počtom zelených plôch v mestských oblastiach.
- Vedeli ste, že letisko v Zadare Zemunik má ideálne podmienky na pristátie a vzlet lietadiel v celej Európe .....
- Vedeli ste, že zadarská župa má najčistejšie more, najvyššiu horu Chorvátska a najúrodnejšie nížiny, ktoré boli pokladom ovocia a zeleniny celého bývalého štátu.

Nákupný košík