Kniha ZAŽI VIR

Slovenka Miriam žijúca v Chorvátsku: O živote pri Jadrane napísala knihu, pokrstí ju v Bratislave.

Kniha sa volá Zaži Vir – Zažite ostrov Vir a Chorvátsko trochu inak.

Žije si svoj sen. Slovenka Miriam Kelečić sa do Chorvátska zamilovala už ako dieťa. Vtedy jej však ani len vo sne nenapadlo, že sa tam raz vydá a založí si tam rodinu. Kým počas väčšiny roka žijú spoločne s manželom Željkom a dcérkou Emkou (6) ako väčšina domácich vo vnútrozemí, počas leta nastáva pre Miriam najkrajšie obdobie roka – keď sa môže vrátiť na svoj milovaný ostrov Vir, kde spolu s manželom vlastnia apartmánový dom. Okrem vysnívaného života našla Miriam na tomto jadranskom ostrove aj vysnívanú „prácu“. Na ostrove Vir, neďaleko historického mestečka Zadar, sprostredkúva ubytovanie od miestnych majiteľov apartmánov nielen Slovákom, ale i Čechom. Najnovšie sa o kultúre, prírode a živote v Chorvátsku rozhodla podeliť aj s ostatnými vo svojej knihe s názvom Zaži Vir, ktorú spoločne s rodinou a priateľmi pokrstí v januári 2020 v komornom prostredí joga centra v bratislavskej Dúbravke, v Ateliéri Surya. Stretnúť Miriam osobne budete môcť aj počas veľtrhu cestovného ruchu v Incheba Expo Aréne, ktorý sa bude konať v dňoch 23. a 26.januára 2020.

Za láskou svojho života nemusela Miriam cestovať ďaleko. So súčasným manželom Željkom sa spoznali úplnou náhodou, počas automobilových pretekov do vrchu na Dobšinskom vrchu a na Pezinskej babe v rokoch 2007-2008, ktorých sa Željko zúčastnil ako pretekár. Okamžite si padli do oka a láska k chorvátskemu pretekárovi bola silná až natoľko, že sa Miriam rozhodla opustiť rodnú krajinu a svoj domov našla v Chorvátsku, po boku svojho „Belmonda,“ ako Mirka svojho manžela prezýva.

Život a temperament Dalmatíncov ju uchvátil

„Spomínam si, že keď som prvýkrát prišla do Splitu, všimla som si, že Dalmatínci, bez toho, aby sa snažili, žijú kvalitný a dobrý život a o ich spôsobe života môžu ľudia na západe iba snívať. A tu som pochopila, že aj ja chcem žiť taký život,“ začína svoje rozprávanie Miriam Kelečic. Po narodení dcéry zavesil Željko pretekárčenie na klinec a vymenil ho za apartmánový dom, ktorý prenajímajú turistom.

A tak sa Miriam, žijúc v Chorvátsku v posledných rokoch, stretla so životom v Dalmácii. Ako ho sama opisuje, má mimoriadnu energiu, uvoľnené tempo a jedinečný temperament, s ktorým sa rodí každý miestny obyvateľ. „To je temperament, ktorý má každý Dalmatínec v krvi. Vyjadruje ním svoju lásku ku skalnatej krajine, ku krásam Dalmácie, figám, olivovému oleju, vínu či slávnemu Jadranskému moru s rôznymi farebnými odtieňmi modrej,“ opisuje miestnych Slovenka.

Zažite Vir trochu inak“, pozýva Čechov i Slovákov 


Okrem spokojného života, ktorý Miriam môže závidieť nejeden človek, našla Slovenka žijúca v Chorvátsku zaľúbenie i vo svojej práci. „Službu, ktorú vykonávam pre obe strany, je pro bono. Na svojom blogu zazivir.sk využívam šikovné nástroje facility marketingu, ktorým sa dnes hovorí moderným názvom influencer,“ vysvetľuje Miriam a dodáva, že zároveň úzko spolupracuje s chorvátskou organizáciou Vir Turizam a taktiež organizáciou na podporu cestovného ruchu Chorvátsko plné života. V krajine Jadranu tiež oceňuje i legislatívu, ktorá umožňuje fyzickým osobám podnikať, bez založenia živnosti. „Táto legislatíva sa vzťahuje aj na mňa. Samozrejme, i tá je limitovaná a závisí od výšky príjmov, ktoré počas roka dosiahnete,“ týmto tiež odpovedá na otázky turistov, ako jej práca vlastne vyzerá a čo všetko na jej vykonávanie potrebuje.

Turizmus na ostrove Vir a sprostredkúvanie ubytovania Slovákom i Čechom je to, čo Miriam napĺňa až natoľko, že sa o svojich zážitkoch, kultúre, prírode a o mnohom inom rozhodla podeliť s čitateľmi prostredníctvom svojej knihy Zaži Vir, ktorá uzrela svetlo sveta len nedávno.

Kniha je spracovaná štýlom turistického sprievodcu a je určená všetkým milovníkom Chorvátska a ostrova Vir. „V knihe nájdete okrem ostrova Vir aj rôzne netypické legendy a jeho zákutia, krásy prírody aj letných plodov, ako sú figy, olivy a iné. Tiež som v knihe spracovala aj históriu staroveku nielen tohto ostrovčeka, ale aj celého Chorvátska aj hlavného mesta Záhreb, kde žijem,“ opisuje svoje dielo Miriam a dodáva, že v knihe nechýbajú ani recepty typických chorvátskych jedál, dokonca ani príbeh o maskotovi medvedíkovi Virkovi, ktorého mnohí jej priaznivci a sledovatelia môžu poznať z blogov a z projektu zazivir.sk. Ako prezradila Miriam, kniha okrem mnohých zaujímavých informácií z krajiny Jadranu obsahuje aj čo-to zo súkromného života Mirky a jej manžela a tak o vtipné situácie a zaujímavé čítanie nebude núdza.

Okrem knihy predstavia i film, natočený pri Jadrane

„v Knihe nájdete niečo omnoho väčšie, ako iba kultúrne svedectvo. Je dôkazom o histórii jedného národa a nájdete tu rôzne legendy a príbehy, ktoré by ste na internete hľadali márne,“ prezrádza Miriam s tým, že kniha je o krajine, ktorá je obľúbená najmä medzi Slovákmi a Čechmi a práve im je aj venovaná. „Táto kniha je aj piesňou, hudbou, farbou, obrazom, zvukom, folklórom, chuťou, vôňou, je atmosférou aj duchom Chorvátska. Verím, že informácie, ktoré v nej nájdete, budú pre niekoho obohatením jeho vedomostí,“ dodáva Miriam.

Slovenkinu knihu ocenil aj predstaviteľ a v jednom aj riaditeľ chorvátskeho turistického združenia pre Bratislavu a Prahu, Croatia full of life Chorvátsko plné života, Dubravko Miholić, ktorý o knihe povedal toto: „Keď sa do knihy začítate, čaká vás obsah, ktorý je zábavný, emotívny, kontroverzný, výnimočne a informačne zaujímavý, bizarný, no pozitívny, bez marketingových omáčok.“

Súčasťou krstu knihy v Bratislave bude aj predstavenie filmu o ostrove Vir z produkcie Travel production, pod záštitou Juraja Trstenského, ktorý je zároveň aj krstným otcom knihy. „Krstiť sa nebude ničím iným, než rakijou, tradičným nápojom Chorvátov,“ dodáva s úsmevom Miriam. Knihu vydáva autorka na vlastné náklady s malou pomocou sponzorov a darov od jej fanúšikov a záujemcovia si ju budú môcť zakúpiť cez portál www.zazivir.sk.

Táto kniha vyšla na moje náklady za pomoci darov od priateľov Slovákov a Čechov.. ďakujem za pochvalu turistickemu združeniu Vir osobe Srđan Liverić ale aj Croatia full of life pán Dubravko Miholić vid video ..ďakujem za priznanie od ministerstva kultúry Chorvátska..
Avšak, žiadosť o sponzorsky príspevok od obce Vir (predstaviteľ obce aj jeho členovia rady obce kde hlasujú a rozhodujú sú tu tiež v profile) bol zamietnutý alebo možno založený. No poznámka, ktorá sa ku mne neoficiálne dostala bola smiešna, že kniha pre nich nespĺňa účel na poskytnutie sponzorského daru (aspoň z časti na vykrytie mojich nákladov) pretože nie je napísaná po chorvátsky. Ďalšia neoficiálna poznámka bola "čo ja môžem vedieť o Chorvátsku a Vire"
nuž čo viem od vás, ktorí ste knihu prečítali.. že informácie ktoré sú tam uvedené nenájdete nikde a boli vám užitočné k vašim zážitkom trocha inak..

Viete prežijem aj bez sponzorského daru obce, ktorej by malo na tomto záležať... ja som si splnila svoj sen.. písala som o tom čo mám rada.. a postoj niektorých jednotlivcov mi nemôže zničiť lásku k moru a miestu, kde mám druhý domov.. a keď budem písať ďalšie knihy, viem že mám podporu jedine v mojej rodine a priateľoch ktorí ste aj vy.

ďakujem pani Lucia Svitková za tak krásne zhrnutie obsahu mojej knihy, Miriam Kelečić.Osobitné poďakovanie patrí ateliéru Surya, ktorý sponzoruje miesto krstu knihy.

ateliér Surya
pre Vaše zdravie a harmóniu

Miesto, kde môžete vypnúť od svojich každonenných starostí a povinností,
objaviť pokoj a spoznať samého seba.  Ponúkajú kurzy aj jednorazové hodiny.

https://www.ateliersurya.sk/
https://www.facebook.com/ateliersurya/

Takto vyzerá moja kniha


0