Často kladené otázky
Na tejto stránke nájdete odpovede na najčastejšie otázky k nasledujúcim témam:
COVID-19 a cestovanie do Chorvátska
Aké doklady potrebujete, keď cestujete s deťmi
Cestovanie do Chorvátska so zvieratkom
Dôležité kontakty pred cestou do Chorvátska
COVID-19 a cestovanie do Chorvátska
COVID-19 a cestovanie do Chorvátska
Sú uznávané všetky rýchle antigénové testy (RAT)?
Nie sú uznávané všetky rýchle antigénové testy (RAT), ale iba tie, ktoré sú uvedené v Spoločnom zozname rýchlych antigénových testov, ktorý vzájomne uznávajú členské štáty Európskej únie a ktoré zverejňuje Európska komisia.
Na výsledkoch RAT testu urobeného v zahraničí musí byť viditeľný výrobca testu/ alebo obchodný názov testu, ktorý musí byť vystavený zdravotníckou inštitúciou/laboratóriom a podpísaný/potvrdený lekárom. V opačnom prípade nebude test prijatý ako dôveryhodný pre vstup do Chorvátskej republiky (anglický alebo chorvátsky preklad je nevyhnutný).
Zoznam rýchlych antigénových (RAT) testov na webovej stránke Európskej komisie
Dostal som povolenie na pobyt a prácu, ale svoj pobyt som si zatiaľ neprihlásil a požiadal o povolenie na pobyt a prácu (plastová karta).
Ak vám bolo udelené povolenie na pobyt a prácu, po príchode na hraničný priechod a s cieľom umožniť vstup do Chorvátska musíte predložiť potvrdenie o tom, že vám bolo udelené povolenie na pobyt a prácu v Chorvátskej republike.
Tak isto by ste mali
- predložiť negatívny výsledok PCR testu alebo rýchleho antigénového testu - RAT na COVID-19, ktorý nie je starší ako 48 hodín (od odberu vzoriek do príchod na hraničný priechod) alebo vykonať PCR testovanie alebo rýchle testovanie antigénu - RAT na COVID-19 ihneď po príchode do Chorvátska a zostať v izolácii do obdržania negatívneho výsledku,
- alebo predložiť osvedčenie o očkovaní proti COVID-19 uplatňované členskými štátmi (platné, ak od druhej dávky vakcíny uplynulo 14 dní a prvej dávky spoločnosti Johnson & Johnson); alebo ak ste mali COVID-19 a máte lekárske potvrdenie o prekonaní alebo pozitívny PCR alebo rýchly test na antigén – RAT a boli ste po chorobe očkovaní najmenej jednou dávkou vakcíny, výnimka z povinnosti predložiť negatívny PCR alebo rýchly test na antigén - RAT alebo samoizolácia sa predlžuje do piatich (5) mesiacov po očkovaní;
- alebo predložiť osvedčenie o COVID-19 (pozitívna PCR alebo rýchly test na antigén - RAT) staršie ako 14, ale nie viac ako 180 dní od času odberu vzoriek, alebo osvedčenie o COVID-19 vydané lekárom, v ktorom je uvedený dátum začiatku ochorenia, od ktorého malo uplynúť viac ako 14, ale nie viac ako 180 dní).
Môžem počas tranzitu cez Chorvátsko na chvíľu zastaviť a požiadať o nový občiansky preukaz, pretože platnosť môjho starého skončila?
Počas tranzitu cez Chorvátsku republiku nesmiete zastavovať, zdržiavať sa alebo vykonávať žiadnu prácu v Chorvátsku, vrátane podávania žiadostí o vydanie nových osobných dokladov. Tranzit musí byť dokončený čo najskôr a maximálne 12 hodín.
Vlastním pôdu v susednom štáte, ktorú musím obrábať a prechádzať cez hraničný priechod. Musím pri každom návrate z pohraničnej oblasti susednej krajiny podstúpiť PCR alebo rýchly test na antigén (RAT)?
Ak ste vlastníkom/majiteľom pozemku v susednej krajine, ktorú musíte obrábať, bude vám umožnený vstup do Chorvátskej republiky bez testu PCR alebo RAT alebo opatrení samoizolácie po predložení platnej hraničnej priepustky. Povolenie na vstup sa v tomto prípade vzťahuje výlučne a len na účely obrábania pôdy v pohraničnej oblasti susedného štátu a toto právo nemožno použiť na iné účely.
V Chorvátsku mám rodičov, ktorí vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav vyžadujú starostlivosť a pozornosť ostatných členov rodiny. Potrebujem na návštevu svojich rodičov test PCR?
Ak prichádzate do Chorvátska z krajín/regiónov členských štátov EÚ/EHP, ktoré sa momentálne nenachádzajú na tzv. zelenom zozname Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, bez ohľadu na vaše štátne občianstvo, vám výnimočne bude umožnený vstúp do Chorvátskej republiky bez povinnosti predložiť negatívny PCR test alebo RAT test alebo nariadenia samoizolácie, ak ide o nevyhnutné rodinné dôvodový pre ktoré je potrebné pri príchode na hraničný priechod predložiť dôveryhodné lekárske potvrdenie osoby, o ktorú sa prichádzate starať (doklad o chorobe, kvôli ktorej sa nemôže samostatne o sebe postarať).
Ak som bol očkovaný proti COVID-19, môžem vstúpiť do Chorvátska bez testu PCR alebo RAT alebo samoizolácie?
Osoby, ktoré sú držiteľmi potvrdenia, že dostali druhú dávku očkovacej látky (v prípade Johnson & Johnson postačuje jedná dávka) proti COVID-19 uznávanými členskými štátmi pred viac ako 14 dňami, sú vyňaté z testovania a samoizolácie pri vstupe do Chorvátskej republiky .Ak osoba mala COVID-19 a má lekárske potvrdenie alebo pozitívny PCR alebo rýchly antigénový test - RAT a bola po chorobe očkovaná najmenej jednou dávkou vakcíny, výnimka z povinnosti predložiť negatívny PCR alebo rýchly antigénový test - RAT alebo samoizolácia sa predlžuje do piatich (5) mesiacov po očkovaní.
Cestovanie s deťmi
Aktualizované: 06/06/2021
V prípade vstupu maloletých do Chorvátska, kedy nie sú výlučne v sprievode rodičov, odporúča sa písomný súhlas zákonného zástupcu (docx; 12.95 KB), poručníka v chorvátskej alebo anglickej verzii (chorvátske pohraničné úrady však takéto doklady nevyžadujú).
Ak vstupujú detí s rodičom, pričom dieťa má iné priezvisko ako matka alebo otec, tkatiež sa nevyžadujú žiadne osobitné dokumenty, či potvrdenie. Odporúča sa však mať pre istotu kópiu matričného dokladu (napr. rodinného listu) na základe ktorého je možné jednoznačne identifikovať príslušnosť k rodičom napr. pri dopravne nehode, úraze, či hospitalizácii.
Deti do 12 rokov cestujúce s rodičmi, ktorí majú osvedčenie o očkovaní (min. 14 dní od druhej dávky), o prekonaní COVID-19 alebo negatívny PCR alebo RAT (antigénový) test , nemusia mať negatívny test alebo ísť do samoizolácie.
Deti (bez ohľadu na vek), ktoré majú zdravotné záznamy o poruche autistického spektra (PAS), resp. sú držiteľmi medzinárodného preukazu PAS vydaného Ministerstvom zdravotníctva SR a cestujú s rodičmi, ktorí majú negatívny test PCR s QR kódom, alebo rýchly antigénový test (RAT), alebo osvedčenie o prekonaní COVID-19 (max. do 180 dní od prekonania) alebo očkovanie na COVID-19, nemusia mať pri vstupe do Chorvátskej republiky test PCR alebo RAT. Viac k cestovaniu v Aktuálnych podmienkach vstupu do Chorvátskej republiky.
Zistite viac o aktuálnych podmienkach vstupu do Chorvátska.
Pravidlá pre bezpečnosť detí v premávke v Chorvátsku
Podľa chorvátskych právnych predpisov v oblasti dopravy každý vodič je zodpovedný za zabezpečenie toho, aby bolo dieťa vo vozidle správne pripútané. Deti mladšie ako tri roky sa nemôžu prepravovať vo vozidlách bez bezpečnostných pásov (do 3 rokov možno dieťa prevážať v tzv. vajíčkach s bezpečnostnými pásmi).
Od 5. augusta 2014 sa podľa Zákona o bezpečnosti cestnej premávky (OG 92/2014) musia všetky deti do výšky 150 cm pripútať pomocou vhodného fixačného systému (ISOFIX), v autosedačke alebo pomocou špeciálneho detského podstavca/podsedáka, ktorý je pripevnený k autu. Deti môžu vo výške od 135 (s hmotnosťou nad 36 kg) do 150 cm jazdiť iba so zapnutým bezpečnostným pásom vozidla, ale iba ak im vyhovuje bezpečnostný pás a sú pripútané na zadnom sedadle. Na prednom sedadle môže sedieť i dieťa pod 12 rokov ale s výškou nad 150 cm.
Preprava dieťaťa na prednom sedadle je najnebezpečnejšia a mala by sa používať iba ako nevyhnutná a vyslovene zriedkavá výnimka, ak nie je možné správne umiestnenie autosedačky alebo stojana na zadné sedadlo. V takom prípade by malo byť najstaršie dieťa sedieť na prednom sedadle s vypnutým airbagom a sedadlom posunutým čo najviac dozadu.
Autosedačky
Autosedačka umiestnená v protismere jazdy NIKDY nesmie byť umiestnená na predné sedadlo, pokiaľ nie je predný airbag fyzicky deaktivovaný. Podľa zákona sa každé dieťa vo vozidle počíta ako jedna osoba, aby sa v aute mohlo prepravovať toľko detí cestujúcich, ako má vozidlo zaregistrované miesta na sedenie, a to takým spôsobom, že musí byť podľa ich veku správne pripútané. V takom prípade sa staršie deti nemôžu prepravovať na prednom sedadle ak to nie je nevyhnutné.
Aby boli rovnaké systémy účinné pre deti, ktoré sú náchylnejšie na zranenia v dôsledku nedostatočne vyvinutej fyzickej štruktúry, mali by sa deťom prispôsobiť pomocou autosedačiek alebo špeciálnych stojanov v závislosti od úrovne fyzického vývoja dieťaťa. Chorvátske právne predpisy stanovujú minimálne požiadavky na bezpečnosť dieťaťa a rodič a vodič sú zodpovední za to, aby bolo dieťa vo vozidle správne pripútané (nesú priamu zodpovednosť za deti).
Deti do 15 mesiacov života musia byť otočené v opačnom smere jazdy, pretože to podľa pokynov výrobcu znižuje riziko otrasu mozgu. Je teda na rodičoch/vodičoch, aby si vybrali, dokedy bude dieťa v predškolskom veku jazdiť v autosedačke a kedy iba na podsedáka alebo sedadle. Autosedačky sú oveľa bezpečnejšie a napriek tomu, že vám nehrozí trest polície, riskujete bezpečnosť detí.
Preprava detí na bicykli
Cyklista starší ako 18 rokov môže prepravovať osoby staršie ako 8 rokov, iba ak má bicykel samostatné sedadlá pre každú osobu, držiak na ruky a nohy alebo pedále, zatiaľ čo deti mladšie ako 8 rokov sa môžu prepravovať iba na samostatnom sedadle. prispôsobené veľkosti dieťaťa. a pevne pripevnené k bicyklu a dieťa musí mať predpísanú a správne pripevnenú ochrannú prilbu.
Preprava detí na mopede
Dieťa mladšie ako 12 rokov sa nesmie prepravovať na mopede alebo na motocykli. Rodičia vedia, ako pripútať svoje deti bezpečnostným pásom, a to tak, že si ich majú predpísané pod pazuchami a nie cez plecia. Ak dôjde ku kolízii, takto priviazané dieťa môže ľahko trhnúť dopredu a spôsobiť zranenie chrbtice a kolien.
Zdroj: Ministerstvo vnútra HR, Ministerstvo námornej dopravy, dopravy a infraštruktúry HR
Cestovanie do Chorvátska so zvieratkom
Cestovanie do Chorvátska so zvieratkom
Ak chcete cestovať so svojím miláčikom do Chorvátska, musíte splniť nasledujúce požiadavky.
Preukázať vlastníctvo
Vlastníctvo spoločenského zvieraťa sa preukazuje riadne zaregistrovaným menom a priezviskom majiteľa domáceho zvieraťa v identifikačnom doklade (pase), ktorý sprevádza spoločenské zviera.
Pohyb domáceho zvieraťa v sprievode oprávnenej osoby
Ak vyššie uvedené spoločenské zvieratá necestujú do Chorvátska v sprievode svojho majiteľa, ale vlastník má v úmysle poslať svoje spoločenské zviera do Chorvátska v sprievode oprávnenej osoby, potom musí mať oprávnená osoba podpísané vyhlásenie od vlastníka , ktorá obsahuje tieto informácie:
- meno a priezvisko majiteľa zvieraťa;
- vyhlásenie majiteľa spoločenského zvieraťa o povolení fyzickej osoby na nekomerčné premiestňovanie spoločenského zvieraťa;
- meno a priezvisko oprávnenej osoby;
- informácie o identifikácii a počte spoločenských zvierat.
Aké sú výnimky pre maximálny počet spoločenských zvierat počas jedného nekomerčného presunu?
Počet psov, mačiek a fretiek, ktoré sa do Chorvátska posielajú z iného členského štátu Európskej únie počas nekomerčného premiestňovania, môže presiahnuť päť, ak sa domáce zvieratá pohybujú nekomerčne z dôvodu účasti na súťažiach, výstavách alebo športové udalosti alebo Aké sškolenie na účely týchto udalostí.
V takýchto prípadoch musia byť pri nekomerčnom premiestňovaní spoločenských zvierat splnené tieto požiadavky:
vlastník alebo oprávnená osoba predloží pracovníkovi príslušného orgánu zodpovedného za kontrolu spoločenských zvierat (colní úradníci veterinárnych inšpektorov) písomný dôkaz o tom, že spoločenské zvieratá sú buď registrované na účasť na vyššie uvedených podujatiach, alebo registrované v organizácii, ktorá organizuje takéto udalosti (napr. pozvánka organizátora akcie uvedie presné čísla transpondérov, pomocou ktorých sú domáce zvieratá identifikované, a uvedie názov udalosti s adresou a dátumom); a spoločenské zvieratá musia byť staršie ako šesť mesiacov.
Aké sú požiadavky na očkovania proti besnote?
Psy, mačky a fretky, ktoré sa ako spoločenské zvieratá nekomerčne premiestňujú z iného členského štátu Európskej únie do Chorvátska, musia mať v deň očkovania proti besnote najmenej 12 týždňov. Používajú sa iba inaktivované a rekombinantné vakcíny schválené orgánom príslušným pre uvádzanie na trh.
Očkovanie spoločenských zvierat proti besnote vykoná oprávnený veterinárny lekár, ktorý v príslušnej časti pasu uvedie názov vakcíny, dátum očkovania a platnosť očkovania proti besnote.
Psy, mačky a fretky sa nesmú medzi členskými štátmi Európskej únie nekomerčne premiestňovať iba počas platnosti očkovania proti besnote. Doba platnosti očkovania proti besnote začína vytvorením ochrannej imunity, ktorá nastáva 21. deň po očkovaní a trvá obvykle rok v závislosti od typu očkovacej látky a pokynov výrobcu očkovacej látky.
Ďalej taktiež platí:
- v prípadoch, keď výrobca vakcíny odporučil očkovanie domáceho zvieraťa dvakrát (t. j. posilňovaciu dávku), uplynie 21 dní od druhého očkovania pred obchodom,
- v prípadoch, keď je spoločenské zviera očkované po uplynutí doby platnosti predchádzajúceho očkovania proti besnote, uplynie 21 dní po opakovanom očkovaní proti besnote, aby sa zviera mohlo nekomerčne premiestňovať medzi členskými štátmi,
- v prípadoch, keď je domáce zviera očkované proti besnote pravidelne každý rok v období platnosti očkovania proti besnote, nie je potrebné čakať 21 dní po opakovanom očkovaní proti besnote na to, aby sa zviera mohlo nekomerčne premiestňovať medzi členskými štátmi.
Výnimky pre nekomerčné premiestňovanie mladých psov, mačiek a fretiek, ktoré ešte neboli očkované proti besnote alebo zatiaľ nemajú ochrannú imunitu proti besnote, do Chorvátska
Vstup do Chorvátska je povolený pre psy, mačky a fretky z iných členských štátov EÚ, ktoré sú:
- mladšie ako 12 týždňov a neočkované proti besnote alebo
- vo veku od 12 do 16 týždňov a sú očkovaní proti besnote, ale zatiaľ nespĺňajú požiadavky platného očkovania proti besnote, čo znamená, že od očkovania neuplynulo 21 dní.
Počas vstupu týchto spoločenských zvierat musia byť splnené tieto požiadavky:
- budú identifikované pomocou transpondéra,
- je k nim priložený identifikačný dokument EÚ (pas) uvedený v časti 1 prílohy III k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) č. 577/2013, ktorý obsahuje číslo transpondéra,
- k zvieratám je priložené vyhlásenie podpísané vlastníkom alebo oprávnenou osobou v súlade so vzorom stanoveným v časti 1 prílohy I k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) č. 577/2013, že spoločenské zvieratá sú od narodenia do okamihu nekomerčný pohyb nebol v kontakte s divými zvieratami náchylnými na besnotu; alebo
- domáce zvieratá sprevádza ich matka, od ktorej sú stále závislé, a z identifikačného dokladu sprevádzajúceho matku možno určiť, že matka mala pred narodením vakcínu proti besnote.
Aké sú požiadavky na identifikáciu psov, mačiek a fretiek?
Psy, mačky a fretky sa pred obchodom označia mikročipom (transpondérom) alebo zreteľne čitateľným tetovaním.
Transpondér jediným platným spôsobom identifikácie psov, mačiek a fretiek. Tetovanie je akceptované, iba ak bolo zviera tetované pred 3. júlom 2011 a tetovanie je zreteľne čitateľné.
Typ transpondéra nie je stanovený, ale transpondéry, ktoré zodpovedajú norme ISO 11784 alebo 11785, sa bežne používajú v členských štátoch EÚ. Ak transpondér nespĺňa tieto normy, majiteľ zvieraťa na svoje náklady zabezpečí zodpovedajúcu čítačku, ktorá mu umožní prečítať transpondér počas kontroly.
Identifikáciu zvieraťa pomocou transpondéra je možné vykonať v ktoromkoľvek veku zvieraťa v súlade s odporúčaniami výrobcu transpondéra; identifikácia pomocou transpondéra sa však musí vykonať pred očkovaním proti besnote. Ak bolo domáce zviera najskôr očkované a potom identifikované pomocou transpondéra, očkovanie sa nepovažuje za platné. V takom prípade dostane zviera po identifikácii pomocou transpondéra nové očkovanie proti besnote a 21 dní od očkovania uplynie pred vstupom na územie Chorvátska.
Aké náležitosti musí mať identifikačný dokument?
Počas nekomerčného premiestňovania psov, mačiek a fretiek z iných členských štátov EÚ do Chorvátska musí byť k zvieratám priložený identifikačný doklad, t. j.:
- cestovný pas predpísaný v časti 1 prílohy III k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) č. 577/2013; alebo
- cestovný pas predpísaný v prílohe I k rozhodnutiu Komisie (ES) č. 2003/803, ak bol vydaný pred 29. decembrom 2014
- Pasy vydávajú veterinárni lekári autorizovaní príslušným orgánom členských štátov Európskej únie, z ktorých spoločenské zvieratá pochádzajú, po skontrolovaní toho, či je spoločenské zviera identifikované transpondérom alebo tetovaním. Poverený veterinárny lekár vloží do pasu tieto informácie:
- umiestnenie implementácie transpondéra alebo umiestnenie tetovania
- dátum implementácie alebo dátum čítania transpondéra alebo tetovania, ako aj alfanumerický kód transpondéra alebo tetovania
- meno, typ, plemeno, pohlavie, farba, dátum narodenia, ktoré uvádza majiteľ, ako aj všetky zvláštne alebo charakteristické vlastnosti alebo vlastnosti zvieracieho zvieraťa
- meno a priezvisko, ako aj kontaktné údaje majiteľa zvieraťa
- meno a priezvisko, kontaktné údaje a podpis povereného veterinárneho lekára, ktorý vydal alebo vyplnil identifikačný doklad
- podrobnosti o očkovaní proti besnote
- akékoľvek preventívne ochranné opatrenia proti chorobám alebo infekciám okrem besnoty
- akékoľvek ďalšie informácie týkajúce sa zdravotného stavu zvieraťa
Po zadaní všetkých informácií majiteľ zvieraťa podpíše pas.
Aké sú podmienky vstupu pre nebezpečné plemená psov?
V súlade s ustanoveniami vyhlášky o nebezpečných psoch („Úradný vestník Chorvátskej republiky“ číslo 117/08) sa zápis nebezpečných plemien psov typu bulteriér a ich krížencov, ktoré sa nezapisujú do registra Svetovej kynologickej organizácie (FCI) nemôžu vstupovať do Chorvátskej.
Kontrolovaný chov typu bulteriér (stafordšírsky bulteriér, americký stafordšírsky teriér, bulteriér, minibulteriér).
V prípade nedodržania predpísaných požiadaviek na vstup spoločenského zvieraťa do Chorvátska bude vstup spoločenského zvieraťa odmietnutý, pričom zviera môže byť vrátené do krajiny odoslania alebo umiestnené do karantény až do splnenie predpísaných zdravotných podmienok. Ako posledná možnosť, ak návrat zvierat nie je možný alebo nie je izolácia praktická, je možné zviera utratiť (usmrtiť) v súlade s platnými vnútroštátnymi predpismi.
Všetku zodpovednosť a náklady spojené s implementáciou týchto opatrení nesie vlastník zvieraťa alebo oprávnená osoba.
Prípadne si pred cestou nezabudnite overiť prípadné ďalšie aktuálne informácie týkajúce sa požadovaných vstupných portov a obmedzených plemien na webovej stránke chorvátskeho ministerstva poľnohospodárstva alebo na stránke Total Croatia.
Potápanie v Chorvátsku
Aktualizované: 21/05/2021
V Chorvátsku je dovolené prevádzkovať potápanie iba s platným súhlasom/povolením. Potápačský preukaz stojí 100 HRK (cca 14 eur) na 365 dní a individuálne schválenie pre nezávislé aktivity pod vodou stojí 2 400 HRK (cca 335 eur) na 365 dní.
Navštívte chorvátske webové stránky o potápaní:
Potápanie v Chorvátsku na webovej stránke Hrvatsko Podmorje
Nariadenia k potápaniu
Potápanie podlieha stanoveným pravidlám a predpisom a štatútu Chorvátskeho potápačského zväzu (Hrvatski ronilački savez).
V súlade s platnými predpismi je potápanie v Chorvátsku možné vykonávať individuálne alebo sa môže organizovať prostredníctvom registrovaných potápačských centier (bez ohľadu na to, či sú chorvátske alebo zahraničné). Na účely rekreačného potápania v registrovaných potápačských strediskách stačí získať platný preukaz tzv. brevet (osvedčenie o absolvovaní skúšky pre potápača s minimálnou úrovňou CMAS R1 alebo ekvivalentom tejto úrovne).
Ponory v určitých zónach sú zakázané, pokiaľ nie sú organizované prostredníctvom registrovaných potápačských stredísk s potápačskými sprievodcami, pretože ide o miesta chránené Ministerstvom kultúry Chorvátskej republiky.
Potápanie je zakázané v národnom parku Brijuni a Krka
Zákaz je v blízkosti prístavov a v rámci prírodných parkov a rezervácií divej zveri, napr. fjord Lim, záliv Mali Ston a prírodný park Telaščica. Je tiež zakázané potápať sa okolo / v blízkosti (do 100 m) od vojenských plavidiel na kotviacich a chránených vojenských zariadeniach pozdĺž pobrežia.
Potápanie v zónach národných parkov Kornati a Mljet je obmedzené; povolenia vydáva správa parku. Na potápanie okolo ostrovov Vis, Biševo, Svetac, Brusnik, Sušak, Lastovo, Palagruža a v okruhu 300 m okolo potopených lodí je potrebné: získať od miestnych úradov Ministerstva kultúry Chorvátskej republiky.
Pokuty za zakázané potápanie môžu byť rádovo až 15 000 HRK (cca 2 000 eur).
Miesta pre potápanie v Chorvátsku
Chorvátsko ponúka okolo 1 000 ostrovov, ktoré sú zdobené útesmi, podvodnými jaskyňami, stĺpmi a kaňonmi, v mori sa nachádza tiež veľa vrakov. Známe je potápačské centrum na ostrove Rab alebo zoznam najlepších miest pre potápanie v Chorvátsku. Jaskynné potápanie si vyžaduje špecifickú výstroj a certifikát.
Aké je hlavné bezpečnostné pravidlo pri potápaní?
Medzi dobré pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri bezpečnom potápaní, patrí: Nikdy sa neponárajte samostatne bez prítomnosti ďalšej osoby !. Nikdy sa neponárajte, ak ste prechladnutí alebo máte upchaté uši alebo nos. Vždy si vopred naplánujte ponor a svoj plán vždy starostlivo dodržte. Pred ponorom nikdy nekonzumujte alkohol.
Koľko ponorov zvládnete za deň?
Normy PADI obmedzujú začiatočníkov na 3 cvičné ponory denne, všeobecné pravidlo platí absolvovať max. 3 výcvikové ponory a potom zábavný ponor, čo neporušuje žiadny štandard PADI - Profesionálnej asociácie potápačských inštruktorov.
Je individuálne potápanie nelegálne?
Aj keď nie je nezákonné potápať sa sám, dôrazne ho neodporúčame. Aj keď sa môžete potápať sami, pri výcviku potápača sa dozviete o nebezpečenstvách samostatného potápania. Celý výcvik potápačov sa vyučuje na buddy systéme. To znamená, že kvôli bezpečnosti by sa mali potápači vždy potápať minimálne vo dvojici.
Aké je najčastejšie zranenie pri potápaní?
Najbežnejším zranením u potápačov je barotrauma uší (3-03). Pri zostupe nevyrovnanie zmien tlaku v priestore stredného ucha vytvára tlakový gradient cez ušný bubienok. Aj z tohto dôvodu odporúčame používanie certifikovaného počítača, ktorý zaznamenáva hĺbku ponoru a v prípade nehody uľahčuje prácu záchranárom
Činnosti, ktoré by ste po potápaní zásadne nemali robiť
Lietanie 24 hodín pred a po potápaní je pre potápačov všeobecne známe riziko.
Horolezectvo sa taktiež neodporúča kombinovať bezprostredne s potápaním.
Pite veľa vody a oddychujte. Zdieľajte so svojimi priateľmi svoje podmorské zážitky. Pokiaľ po vynorení nenasleduje žiadny ponor, vždy ulahodí chladené pivko.
5 základných tipov, ako predísť chybám pri potápaní
1. Vhodnosť a príprava pred potápaním
Musíte posúdiť či ste zdravotne spôsobilý potápať sa. Byť fyzicky zdatným potápačom vyžaduje aeróbnu kapacitu, kardiovaskulárne zdravie a fyzickú silu, aby ste dokázali vo vodnom prostredí prežiť. Začnite plávať. Vyskúšajte pomôcť svojmu kamarátovi v núdzi. Vyskúšajte si základné cviky a postupy a ak ich zvládnete ste pripravený.
Tu je niekoľko rád:
- Potápanie je fyzicky náročné, nestačí si len udržiavať dobrú fyzickú kondíciu. Potápači musia okrem potápania zvládnuť aj činnosti po potápaní-plávanie, orientácia, šliapanie vody, výstup na čln alebo loď, demontáž a odloženie a ošetrenie výstroja.
- Na udržanie fyzickej zdatnosti potrebujete cvičiť a pousilovať svaly, robiť aeróbne cvičenia.
- Najmenej 6 týždňov robte tieto cvičenia!
2. Kontrola vybavenia na potápanie a údržba
Potápačské vybavenie je základom pre potápanie a musí byť vždy v poriadku. Pod hladinou už nikto neodpustí chyby na vybavení!
1. Pred každým potápaním skontrolujte funkčnosť celého zariadenia- výstroje. Ak ste začiatočníci, vždy si nechajte zariadenia skontrolovať skúseným potápačom.
2. Ak zistíte chybu dajte výstroj na servis-opravu.
3. Keď ste na dovolenke, treba dávať pozor kam si svoju výstroj ukladáte aby sa nezničila.
4. Po každom ponore výstroj osprchujte v sladkej vode, uskladnite v tieni v chránenom prostredí.
5. 1. stupeň uzavrite aby sa doň nedostali nečistoty, slaná voda a prach.
6. Pravidelne kontrolujte vybavenie, trhliny, opotrebovanie, zalomené hadice, praskliny. Ak zistíte vadu, a blízko potápačského centra, poraďte sa s personálom, ako postupovať, či vám vedia vymeniť alebo opraviť súčiastku alebo iné príslušenstvo.
3. Plánovanie potápania
Vopred si overte, o aký druh potápania ide. Potápanie v teplých vodách je iné ako potápanie v jazerách alebo riekach. Služby a plánovanie potápania dobre naplánujte a dohodnite. Je potrebné dbať na prevenciu a zvládnutie rizík.
1. Predtým ako prídete miesto potápania, naštudujte si prúdy, terén, vstup a výstup, hĺbky, lodnú dopravu, obťažnosť a podobne.
2. Informujte niekoho o vašich aktivitách o odchode a približnom návrate.
3. Nočné ponory odporúčame len pre skúsených potápačov a s príslušnou výbavou pre nočné ponory.
4. Pri potápačských zájazdoch si vždy pred ponorom dôkladne vypočujte inštruktora.
5. Nezabudnite sa pri potápačských ponoroch komerčne pripoistiť.
4. Neovládanie vztlaku - vyváženia pri potápaní
Potápači nevedia vyvážiť tlak a preto vznikajú častejšie úrazy, poranenia a zmätok.
Čo spôsobuje zlé vyváženie:
- barotraumu
- nekontrolovaný výstup na hladinu
- nekontrolovaný zostup do hĺbky
- zranenia morskými živočíchmi a koralmi – platí zásada nikdy sa ničoho nedotýkajte. Nezabudnite pritom, že potápačské rukavice sú v niektorých krajinách zakázané (ich používanie môže byť spokutované) Vždy si preverte, či ich môžete používať.
- a ďalšie
5. Pokračujte vo svojom vzdelávaní
Nikdy neprestávajte rozvíjať svoje potápačské schopnosti. Každý ponor je iný a potrebujete nové vybavenie, schopnosti, postupy a prax. Uistite sa, že ste pripravený potápať sa v zvolenej lokalitu. Bez vedomostí, potrebnej praxe, a dostatočného množstva informácií to väčšina záujemcov nezvláda.
Nezabúdajte:
- Vaša kvalifikácia vás oprávňuje potápať sa do tej úrovne kde ste sa učili potápať.
- Ak pokračujete vo svojom výcviku, pomaly rozširujete svoje zručnosti a aj vedomosti.
- Neberte potápanie na ľahkú váhu ak vás daná špecializácia alebo odbor nebaví nerobte ju! Je to dôležité hlavne v iných podmienkach alebo prostredí. Alebo vám nevyhovuje nové vybavenie alebo oblek.
- Ak sa pri potápaní necítite komfortne, a máte pocit, že nie ste pripravený - ponor odmietnite! Pamätajte na skúsenosti, nie že máte na to certifikačnú kartu!
- Ak chcete preskúmať nové prostredia, vyhľadajte školenie alebo kurz, ktorý vás pripraví na danú oblasť potápania.
- Nezabudnite, že Nikdy pri ponore nepoužívajte harpúnu, nelovte pri ponore ryby a nezbierajte mušle, či koraly. Pokuty môžu byť značné.
V prípade nehody
Záchranná a pátracia služba na mori: 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10 ,74
Dekompresné komory:
Pula (tel. + 385 52 217 877, mobil: 00385 98 255 945
Split (tel. + 385 21 354 511)
Dôležité kontakty pred cestou do Chorvátska
Uložte si dôležité kontakty pred cestou do Chorvátska
112 je jediné číslo tiesňového volania používané v Chorvátskej republike a je bezplatne prístupné zo všetkých verejných telefónnych sietí.
Okrem spomínaného jediného čísla tiesňového volania sa používajú aj ďalšie čísla tiesňového volania:
112 - Všeobecné tiesňové číslo
192 - Polícia
193 - Hasičský zbor
194 - Urgentná zdravotná pomoc
195 - Záchrana na mori
1987- HAK - cestná asistencia
Všetky čísla tiesňových volaní sú dostupné z ľubovoľného telefónneho zariadenia, vrátane všetkých verejných telefónnych automatov.
Na čísle 112 je možné odpovedať v angličtine, nemčine, taliančine, maďarčine, slovenčine a češtine. Priemerný čas na prijatie hovoru na linku 112 je 5 sekúnd. Pre ľudí so zdravotným postihnutím je k dispozícii aj služba SMS.
Chorvátsky automobilový klub - najnovšie podmienky na ceste
Na život na cestách dohliada Chorvátsky automobilový klub HAK. Núdzové číslo je 1987.
Spomedzi rôznych služieb ponúkaných spoločnosťou Chorvátsky automobilový klub je pre turistov obzvlášť užitočná aktualizácia súčasných podmienok na cestách v anglickom jazyku. Súčasťou služby sú aj aktuálne informácie o zdržaniach na hraniciach alebo o meškaní trajektov. Majte prehľad o aktuálnej dopravnej situácii v Chorvátsku.
Kto sa považuje za mladého vodiča v Chrovátsku?
Na viacerých zdrojoch sa informácie rôznia a sú častokrát protikladné pre skupinu vodičov vo veku do 24 rokov. Obmedzenia sa týkajú rýchlostných limitov, či obmedzení ohľadom vedenia motorového vozidla s výkonom motora nad určité kW. Niektoré zdroje uvádzajú, že chorvátsky zákon definuje ako mladého vodiča vo veku od 15 do 24 rokov, s vodičským preukazom vydaným v Chorvátskej republike. Iné zdroje uvádzajú, že pod pojmom mladý vodič spadajú aj vodiči zo zahraničia, t.j. turisti s vodičským preukazom vydaným napr. v Slovenskej republike.
Podľa článku 2 odsek 1 bod 69 zákona o bezpečnosti cestnej premávky (Národný vestník číslo: 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17 , 70/19 a 42/20) ustanovuje, že za mladého vodiča sa považuje vodič motorového vozidla do 24 rokov, ktorý má vodičský preukaz vydaný na území Chorvátskej republiky.
Preto vodiči vozidiel, ktorí sú držiteľmi vodičského preukazu vydaného členským štátom Európskeho hospodárskeho priestoru, alebo Európskou úniou majúc na mysli zahraničný vodičský preukaz, v súlade s príslušnými predpismi s tým súvisiacimi sa nepovažujú za mladých vodičov v zmysle tohto zákona.
Chorvátska polícia
Núdzové číslo na chorvátsku políciu je 192.
Námorné záchranné koordinačné stredisko
195 je číslo na ktorom sa môžete dozvedieť viac o Koordinačnom stredisku námornej záchrany Chorvátskej republiky.
Chorvátska meteorologická a hydrologická služba
Počasie sa v Chorvátsku môže rýchlo zmeniť a povestný vietor bura zvykne prerušovať aj najlepšie pripravené dovolenkové plány. Ak je počasie kľúčom k vašim cestovným alebo dovolenkovým plánom, môžete sledovať najnovšie predpovede a varovania.
Chorvátsky inštitút urgentnej medicíny
Chorvátsky inštitút urgentnej medicíny má množstvo kancelárií po celej krajine. Z tohto zoznamu nájdete najbližšiu urgentnú kanceláriu k vám.
ZDROJ:
https://www.mzv.sk/web/zahreb/cestovanie/casto-kladene-otazky#cestovanie-s-detmi